Filistin’de oturan insanların evlerini ve yerlerini terkedişkeri, İsrail ordusunun şehri harabeye çevirişi gösteriliyor. İsrail ordusunun, Filistin halkı (Kassam Tugayları)  tarafından nasıl bozguna uğratıldığı görülüyor. Tolstoy’un, o kuvvetli “halk yumruğu”  dediği çete savaşlarını (savaş ve barış, cild 1 s. 19) anlatmaktan geri kalmamak lazım.

Yollarındaki aşılmaz engellere rağmen, kendileri için seçtikleri özgür geleceklerini kurabilmek için ölümü göze aldılar. En zor koşullar altında bile umutlarını kaybetmeden mücadele ettiler. “Özgür olacağız. Çok mu uzak?” 

### Eski Zamanların Mahallesi Elif, bir pazar sabahı, anneannesinin eski mahalledeki evine gitmek için yola koyulmuştu. Anneannesi Fatma Hanım, o güzel günlerin bir hatırası olarak hala orada yaşıyordu. Elif, çocukken ne kadar sevdiği bu mahalleyi yeniden görmek için sabırsızlanıyordu. Sokaklar dar, evler tek katlı ve her biri güneşin altında parıldıyordu. Mahalleye adım atar atmaz, bir […]

Tarkovski, film senaryosunu çöplükten toplamamıştır. Seyirci onun filimlerinde gizem ile bağlantı kurar Sineması-filmleri – bir insandır. Sinema diliyle, zaman içinde dünyayı ve insanı anlamaya ve onun gizemini yakalamaya çalışır.  Bu yönüyle önemli bir yapımcıdır.

Şu tepedeki meşe ağacının altında, neşe dolu bir bahar şarkısı söyleyicem olsun,, kurbağa sesini andırsa da sesim, Söyleyeceğim. Bahar esintisi, yayılıyor hafiften, ılık ve yumuşacık.